неділя, 11 грудня 2011 р.

«Пияцтво чи здорова родина – обирайте самі»


                                                        Лекція для батьків 

Як починається узалежнення алкоголем, як кажуть – пияцтво?
Картинка перша
Перший-другий раз «легально і по-дорослому»
День народження, можливо, Новий рік. За столом діти і дорослі. На столі теж все по-дорослому. Шампанське в келихах, посмішки тих, які відкривають і наливають, перший ковток… Те, що ще вчора було під забороною, сьогодні дозволено під пильним батьківським оком. Усім стало інакше, веселіше. Підлітки раптом оживилися, заговорили. Увімкнули музику – перший досвід танцю, торкання тіл. Як усе приємно, чудово, незабутньо…
Наступного разу – веселість самостійної вечірки забезпечується кількома пляшками легкого вина уже без батьків і хтось спробував алкоголь уперше під наполегливістю однолітків. Усамітнюються пари, хтось розповідає непристойні історії, брудні анекдоти. Вже є перші прояви зайвого алкоголю, глузують із хлопця, що перебрав. Дружно тягнуть його у ванну. Всім смішно й весело. Можливо, усе тільки починається…
До 11 років перше знайомство з алкоголем відбувається або випадково, або його дають «для апетиту», або «лікують» вином чи спиртом, або ж дитина сама із цікавості спробує спиртне. У більш старшому віці мотивами першого вживання алкоголю стають традиційні приводи: свято, сімейне торжество, гості і т.д. І хоча це відбувається за згодою батьків, у колі родини, та і в такий спосіб дітей можна залучити до алкоголю. Варто раз отримати досвід легального сп’яніння, як уже знімається психологічний бар'єр, підліток може випити з товаришами, або навіть самому, якщо виникає така можливість.
З 14-15 років з'являються такі приводи, як «незручно було відстати від хлопців», «друзі вмовили», «за компанію», «для хоробрості» і т.д.

Картинка друга
П'яному море по коліно
Тепер вже у хлопців і дівчат є щось, що поєднує їх. Відчуття дорослості й упевненості в собі таке привабливе для молодих. А тут щей хлопці із сусіднього двору «заводяться» і хочуть з'ясувати відносини по-чоловічому. Зустріч у парку ввечері. Цього разу підлітки прийняли подвійну дозу «на душу» - страх відійшов, агресивність штовхала на нерозважливі вчинки. Перші проблеми з міліцією. З’являється група мотивів вживання алкоголю, що формує пияцтво як тип поведінки правопорушників. У їх число входить прагнення позбутися нудьги. У психології нудьгою називають особливий психічний стан особистості, пов'язаний з емоційним голодом. У підлітків цієї категорії істотно ослаблений або втрачений інтерес до пізнавальної діяльності, до вищих морально-духовних засад, до побожного життя. А що далі? З міліцією зв'язуватися страшнувато. Нудьга! В середині щось крутить і не дає спокою. Те, що корисне – цілком нудне і непотрібне. Хлопці «стирчать» у під'їзді, думаючи, чим би зайнятися? Хтось каже, що одна дівчина сьогодні запрошувала на вечірку, вирішили піти. Вечір потопав у клубах диму й ріках вина. Дівчатка розкуті й дуже доступні. Хлопці розбрелися з ними по кутах. Від випитого вони не контролювали себе, віддавшись у владу сексуальних пристрастей.

Картинка третя
«Душа болить, а серце плаче…»
Ех, напитися б з горя! Ранком довелося відчути всю «принадність» похмільного синдрому. Злі, пом'яті, з головним болем і дзенькотом у вухах, вони нагрубили батькам, прогуляли школу й, відібравши в молодших школярів гроші, купили пляшку, щоб похмелитися. На душі було кепсько. Почуття провини, порожнечі, власної нікчемності захлиснули їх і не стало легше після похмеляння, а тільки більше підсилилось. Ще в юних душах промовляло сумління, але ніхто не зізнавався в цьому, навіть самому собі. Хотілось бути ще далі героєм вільного життя, відігнати докори сумління. Тоді хтось вимовив: «Ех, напитися б ще з горя!»
Мова статистики:
За твердженнями соціологів 96,2 % людей, які зловживають спиртними напоями, прилучилися до них у віці до 15 років. З двох мільйонів зареєстрованих алкоголіків – майже 60 тис. – діти до 14 років із встановленим діагнозом «алкоголізм». Близько 80% молоді з тією або іншою періодичністю вживають спиртні напої, у той час, коли середній вік первинного прилучення до алкоголю становить 10-12 років.

Картинка четверта
Пий, душе, веселися! Тебе випустили у зрілість!
– Я п'ю до дна за.... Шкільний випускний для багатьох пройшов у п'яному угарі. Батьки грошей не пошкодували – спиртне принесли ящиками. Вони хотіли, щоб діти «по-людськи» відзначили закінчення школи, отримання атестату зрілості й вихід у «велике плавання», яке почалося з великої ріки алкоголю під законним приводом. Відзначали цю подію ще із друзями, батьками, їх друзями. А потім відзначали складання іспитів, вступ до інституту, технікуму, училищ, потім – розставання, знайомства, перші заліки, закінчення курсу. Одружувалися – й відзначали спиртним усе, що прийдеться, разом із дружинами, і ще частіше з «корешами».

Картинка п’ята
Третім будеш?
Наступає час жнив для кожного. Родини розпадаються. Хтось деградував, перетворився в бомжа; Хтось ще тримався, брав липові лікарняні листи, нишком пив в обідню перерву; Хтось напивався після роботи, проводячи час із «друзями», точніше із «собутильніками»; Хтось «ні-ні» після кодування, тягнув замкнутий спосіб життя, бив дружину, давав потиличники сину від злості. Деяких не стало в живих, хтось сидів строк в зоні. Немало й таких, які тільки по «празднічкам» випивали, правда, найчастіше свята переходили в запій. І траплялися все це щораз частіше і частіше.

Мова статистики:
За останні п'ять років зросло число насильницьких смертей: від нещасних випадків, отруєнь, травм - в 1,8 рази, від отруєння алкоголем - в 2,7 рази. Число самогубств збільшилося в 1,6 рази, убивств - в 2,1 рази. Більшість із цих смертей пов'язано із зловживанням алкоголем. Відомо, що 50 % всіх злочинів пов'язані з вживанням алкоголю. Так, за даними фахівців, близько 60% вбитих, й 80% убивць під час злочину перебували в нетверезому стані.
Першу дозу алкоголю українські діти отримують з рук батьків
Під час просвітницьких поїздок селами одне з перших питань, яке ставилось учням (а це діти 12-14 років), – кому із них батьки ніколи не наливали алкоголю? Якщо у класі 2-3 руки підніметься, то це дуже добре. Тому першу порцію алкоголю наші діти отримують з рук батьків.
Це проблема номер один у нашому суспільстві. Адже глибоко у свідомості тієї дитини залишається переконання, що алкоголь є добром, бо батько чи мати не можуть бажати дитині зла.
Скільки в Україні є людей, залежних від алкоголю, сказати дуже важко. «Українська статистика говорить, що алкоголь вбиває понад 40 тис. українців щороку. Ті, хто працює у цій сфері, вважають, що цифра ця набагато більша».
У березні 2011 року були оприлюднені дані ВООЗ, які свідчать: Україна посідає п'яте місце в світі за рівнем вживання алкоголю на людину. У першій п'ятірці, куди входить і Україна, знаходяться також Молдова і Росія, всі вони були удостоєні звання «країн з найбільшим ризиком алкоголізму в Європі». В Україні на одну людину припадає 20 літрів абсолютного спирту на рік. Україна перебуває на першому місці щодо вживання алкоголю серед дітей та молоді, 40% дітей у віці від 14 до 18 залучені до систематичного вживання алкоголю. В Україні офіційно зареєстровані та поставлені на наркологічний облік 700 тисяч осіб.
Крім цього, Україна і Росія серед усіх європейських країн мають найвищий показник ризику захворювань, пов'язаних зі вживанням алкоголю. Тижневик Німеччини Der Spiegel написав, що ні в одній країні Європи не палять і не п'ють так багато, як в Україні, і починається це зі шкільного віку. Заборони на рекламу алкогольної продукції з боку влади недостатньо для зміни менталітету, а сама боротьба зі споживанням алкоголю і тютюну в Україні, зі слів Der Spiegel, була названа "безнадійною".
Головний нарколог Міністерства охорони здоров'я А. Вієвський каже, в Україні насправді збільшується вживання підлітками міцних алкогольних напоїв. За словами А. Вієвського, більше 70% перших вживань алкоголю дітьми відбувається з дозволу батьків.
За даними медиків, у британському Уельсі приблизно половина 15-річних щонеділі приймає алкоголь. Цей факт змусив британських лікарів скласти рекомендації щодо того, що дітям до 15-ти років категорично забороняється вживати алкоголь, навіть під наглядом батьків. До 15 років тіло і мозок розвиваються, і токсичність алкоголю впливає на розвиток мозку, вражає печінку та кістки.

Шановні батьки! Нехай почуте змусить вас замислитись: яку долю ви обираєте для своєї дитини, чи все зробили ви заради того, щоб дитина ваша жили повноцінним щасливим життям. Адже ви – приклад для власної дитини. Пам‘ятайте про це.

Презентацію можна скачати за посиланням:
http://turbobit.net/90bguben99hx.html

Немає коментарів:

Дописати коментар